• info@atashkhamoshepars.com

  • تماس : 77002343

  • ساعت کاری : شنبه-چهارشنبه 9-5:30

انواع اسپرینکلر

اسپرینکلر یک سیستم اطفا حریق اتوماتیک آبی می باشد که در سال ۱۸۷۴ توسط هنری پارملی ابداع و اختراع شد. اسپرینکر در ۴ نوع : سیستم تر ، سیستم خشک، سیستم جریان آزاد، سیستم نیمه آزاد میباشد که در این مطلب می خواهیم شما را با کاربرد انواع آن آشنا کنیم.

 

انواع اسپرینکلرانواع اسپرینکلرشبکه اطفا اسپرینکلر تر یک شبکه اطفا اتوماتیک است .در این شبکه آب افشان ها یا اسپرینکلر ها به یک شبکه لوله کشی آب متصل اشده اند. هنگامی که دمای حباب اسپرینکلر به دمای عملکرد برسد حباب آن میترکد . و آب به صورت چتری از آب افشان خارج میشود .
دمای عمکلرد آب افشان ها متغیر است .

 

انواع دمای عملکرد در آب افشان ها یا اسپرینکلر ها :

رنگ نارنجی : ۵۷ درجه سانتی گراد
رنگ قرمز : ۶۸ درجه سانتی گراد
رنگ زرد :۷۹ درجه سانتی گراد
رنگ سبز :۹۳ درجه سانتی گراد
رنگ آبی :۱۴۱ درجه سانتی گراد
رنگ بنفش:۱۸۲ درجه سانتی گراد

 

در طراحی سیستمهای اسپرینکلر پس از بررسی ریسک موجود ، منابع آب مورد نیاز سیستم، NFPA به استناد ۱۳نوع و جهت اسپرینکلرانتخابی،….. تعداد اسپرینکلر مورد نیاز در فواصل مشخص نصب می شوند.

در هنگام حریق فقط تعداد اندکی از اسپرینکلرها تحت تأثیر حرارت بوجودآمده فعال شده و حریق را کنترل یا اطفاء می نمایند. با توجه به آمارهای منتشر شده ۳۷ % از آتش سوزیهای تنها با فعال شدن یک اسپرینکلر، ۵۶ % با کمتراز سه اسپرینکلر و ۸۳ % باکمتر از ۱۰ اسپرینکلر کنترل یا اطفاء شده اند.

با وجود تمام امتیازات ، برخی از افراد نگران باز شدن تصادفی اسپرینکلرها و خیس شدن محیط کار یا زندگی خود هستند، برای رفع این نگرانی کافیست بدانیم تا به امروز، به ازاء هر ۱۶،۰۰۰،۰۰۰ اسپرینکلر فقط یک اسپرینکلر بطور تصادفی باز شده است. که این عدد در مقایسه با آمار مرتبط با نشتی شبکه های آب مصرفی ساختمانها بسیار ناچیز است.


بطور خلاصه هدف از نصب سیستمهای اسپرینکلر عبارتند از:
– حفاظت از جان انسانها
– حفاظت از اموال
– حفاظت از سازه و جلوگیری از فروریزی ساختمان

اطلاعات تماس

آدرس :

سه راه تهرانپارس، سه راه آزمایش، روبروی بیمارستان شهید لواسانی، مابین مجتمع دوستان و کارخانه معتمدی، پلاک 8/1

تلفن :

77002343-4 | 77008708-12

فاکس:

77002343

پست الکترونیکی:

info[at]atashkhamoshepars[dot]com

شبکه های اجتماعی:

عضویت خبرنامه