• info@atashkhamoshepars.com

  • تماس : 77002343

  • ساعت کاری : شنبه-چهارشنبه 9-5:30

بانک مقالات

مجموعه ای از مقالات و مطالب مرتبط با آتش نشانی

آتش خدمتکار خوبیست **** اما ارباب بدیست

ما تجربه ی گران چگونگی پیشگیری از حریق و مبارزه با حریق را به گران بهاترین بها که فدا کردن عمرمان بوده است، به دست آورده ایم و به رایگان که هزینه پرداخت زکات ایمنی از هر گونه حوادث آتش سوزی می باشد، در اختیار شما قرار می دهیم.

امید آنست که با مطالعه ی دقیق آن و بکارگیری صحیح بتوانیم فرهنگ ایمنی و پیشگیری از حریق را آموخته و سر لوحه ی زندگی خویش قرار دهیم تا ایامی بدون حریق و آتش سوزی داشته باشیم.

در اين راستا «شركت ايمني آتش خاموش پارس » برای اولين بار در بين شركت‌های خدمات ايمنی و آتش نشانی امر اشاعه فرهنگ ايمنی را كه خود بخشی از فرهنگ محيط زيست شهری است، وظيفه خود دانسته و برای اولين بار در مقوله آتش نشانی و خدمات ايمنی اقدام به تهيه و انتشار يك جلد كتاب مفيد و آموزنده كرده است، لذا معتقديم ديكته نانوشته غلط ندارد و بدين سبب نوشتيم تا غلطهايمان را ولو اندک به ما گوشزده كنند تا در انجام اين وظيفه مقدس هم ديگران را شريک ثواب خود كرده باشيم وهم برای خدمت بيشتر به جامعه اسلامی تواناتر شويم.

مقدمه

هستی، مجموعه‌ای هدفدار است كه خداوند متعال هر يك از موجودات را در آن با نظم و نظامی خاص آفريده است. به هر يك از مخلوقات خدا كه بنگريم دقت و نظم حيرت انگيزی را در آن می‌بينيم و پی به وجود خالق آن يعنی خداوند متعال می‌بريم .

هر يك از موجودات عالم از طرف خالق هستی هدايت شده‌اند و اين هدايت در خلقت آنها تعبيه شده است. بدين خاطر است كه هر يك از آنها بی آنكه تعليمی ديده باشند، راه حيات خود را به خوبی طی می‌كنند، هر چند كه برای انسان به خاطر جايگاه خاص او غير از هدايت تكوينی، هدايت تشريعی هم در نظر گرفته شده است.

ايمني موهبتي الهي ا ست كه خداوند متعال آن را به همة موجودات هستي عطا فرموده است .

موجودی نيست كه مجهز به سيستم ايمنی خدادادی نباشد، اما در اين ميان انسان بالاترين سيستم ايمنی خارجی را كه همان عقل، تفكر و تدبير است دارد. ليكن به دلايلی استفاده بهينه از آن را مقّدم نشمرده و چون موجودی است اجتماعی، هميشه رشد عقل و فكرش منوط به رشد فرهنگ عمومی حاكم بر جامعه ی او بوده است. چنانچه فرهنگ ايمنی در يك جامعه به خوبی شناخته شده و جايگاه ويژه خود را پيدا كرده باشد، سيستم ايمنی انسانها هم در آن جامعه خود را فعال و پويا نشان می‌دهد. فرهنگ ايمنی مقوله‌ای لاينفك از فرهنگ زيست مدرن شهری است.

پیش گفتار نویسنده

اطفاي حريق در لحظات اوليه شروع آتش سوزي براي جلوگيري از صدمات جاني و اقتصادي اهميت بسزايي دارد و با يك اقدام سريع در امر اطفاء نه تنها مي توان از توسعه آتش جلوگيري به عمل آورد، بلكه با خفه كردن آتش در نطفه ، خسارت ناشي از آن را به حد اقل رسانيد. براي اين منظور شركتها، مؤسسات و كارخانجات بسياري در جهان كه در زمينه ساخت تجهيزات ايمني و آتش نشاني فعاليت مي كنند، اقدام به طراحي و ساخت وسايل مبارزه با حريق نموده اند كه نمونه اي از آن خاموش كننده هاي دستي است كه به طور مستقيم در اطفاء حريق مورد استفاده قرار مي گيرند و نقش بسزايي در امر اطفاء حريق دارند .

تجربه ثابت كرده كه آشنايي با كاربرد اين وسايل و دستگاه ها در اطفاء حريق و بازدهي آنها به نحو بسيار بارز و مطلوبي موثر واقع شده به همين جهت در مجموعه حاضر سعي شده است تا حد امكان اطلاعاتي در مورد پيشگيري از حريق و به وجود آمدن مثلث حريق ، در مورد انواع مختلف حريق ، انواع خاموش كننده ها ، طرز كار صحيح با آنها و كاربرد ، و چگونگي آزمايشهاي لازم در مورد سالم و آماده بكار بودن و نحوه شارژ ساليانه آنها در اختيار علاقمندان به ايمني قرار داده شود .

به اميد آنكه مجموعه حاضر بتواند در بالا بردن سطوح آگاهي علاقمندان مفيد و موثر واقع شود.

امروزه زمان آن رسیده که به موضوع حریق و آتش سوزی به طور جدی تری نظر بیفکنیم.

امروزه حریق و آتش سوزی به مثابه یکی از غم انگیزترین تراژدی های ابعاد زیستی، روانی و جانی و اقتصادی زندگی بسیاری از انسان ها را تحت تاثیر قرارداده است.

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوزی پدیده به غایت پیچیده ای چون حریق و آتش سوزی را تنها از یک منظر نمی توان نگریست و با یک روش نمی توان آن را مهار کرد.

معرفی شرکت ایمنی آتش خاموش پارس

         احتراما ً به استحضار میرساند شرکت ایمنی آتش خاموش پارس  با سهامی خاص در تاریخ 10/09/1360 تحت شماره ثبت 42931 در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسیده که در حال حاضر آدرس دفتر مرکزی و کارخانه : تهرانپارس ، بعداز سه راه آزمایش ، روبروی بیمارستان لواسانی ، مابین مجتمع صنعتی دوستان و کارخانه معتمدی پلاک  1/8 می باشد ، این شرکت با بیش از30 سال تجربه و اتکا بر متخصصین و طراحـان بر جسته داخلـی درزمینه مشاوره ، نصب و راه اندازی انواع سیستمـهای اعلام و اطفاء حریق، تجهـیز و تعمـیر کلیه خودروها و ماشین آلات آتش نشانی و همچنین  فروش  ، شـارژ ، بازدید ، سـرویس و نگهداری انواع کپسولهای آتش نـشانی ؛ مفتخر به تجهیز پروژه های پیـشگیری ازحـریق ، طراحی ،نظارت وپیشگیری ایمنی و مشاوره ای گردیده است . همچنین با پروانه کسب های   شماره 4651 و 4650 عضو اتحادیه ماشین ساز و فلز تراش تهران و شماره472/89 عضو اتحاديه توليد كنندگان و فروشنگاه كلاه و لوازم ايمني ، دارای گواهینامه صلاحیت وزارت کار و امور اجتماعی ، دارای گواهینامه ISO9001:2008 از سیستم مدیریت کیفیت ISO14001:2004 از سیستم مدیریت زیست محیطی OHSAS18001:2007 از سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای و داراي سيستم ايران كد تجـارب فراوان در زمینه هـای مختلف استانـدارد علــوم و فـنون آتـش سـوزی با جدیدترین متـدها مـی باشد.

لذا با توجه به تجارب فراوان در زمینه های فوق فرصت را غنیمت شمرده وآمادگی کامل خودرا جهت ارائه هـرگـونه به آن مدیریت محترم اعلام داشـته وبا پرسنل تخصـصـی فـوق تخصـصـی درخدمات صنایع ، سازمانهای دولتی و خصوصی و پروژه های ساختمانی و برجسازی نیز می باشد.

راهنمايي افراد براي آموزش و پيشگيري از به وجود آمدن حريق

بشر همواره در جستجوی آرامش و امنی بوده است. او سعی داشته با تسلط بر طبیعت و عناصر آن شرایط بهتری جهت حیات خویش تمهید نماید. دستیابی به تکنولوؤی دامنه توانایی او را افزایش داده و به مرزهای نوینی از رشد و توسعه رسانده است.

تکنولوژی اگرچه تسلط بر طبیعت را برای انسان میسر کرده، اما چون با آزمندی و زیاده خواهی او همراه گشته، او و زیستگاه او را در معرض خطر قرار داده است.

لیکن انسان باید با شرایط بوجود آمده در هر حال و مکان ایمنی را درمد نظر قرار داده و رعایت نماید تا به دور از هر گونه حادثه ای اوقات خود را پشت سر گذارد و از جان و مال خود محافظت نماید.

لازم به ذکر است کلیه استانداردهای ارائه شده در اینجا  برگرفته از سازمان آتش نشانی و استانداردهای اروپایی می باشد که به شکل جامع و کامل به خدمتتان ایفاد می گردد.

رعایت ایمنی در هر حال و مکان یک امر ضروریست.

 آتش چگونه به وجود می‌آيد؟

هر گاه سه ضلع مثلث حريق در كنار يكديگر قرار بگيرند آتش به وجود مي آيد .

مثلث حريق چيست؟

هر گاه سه ضلع مواد سوختني – اكسيژن و گرما در كنار يكديگر قرار بگيرند مثلث حريق به وجود مي آيد .

آتش چگونه خاموش اطفاء می‌شود؟

  1. با گرفتن و قطع نمودن يك يا دو ضلع مثلث حريق آتش از بين مي رود.

1-1 در حريق هاي كوچك با خيس و نم دار كردن حوله و يا پتو ضلع اكسيژن مثلث را به روش خفه كردن قطع می نماييم .
1-2 در حريق هاي جامد درون سوز به روش خنك كردن توسط آب ضلع گرماي مثلث حريق را قطع می نماييم .
1-3 در حريق هاي گازي به روش قطع كردن و بستن شير گاز ضلع مواد سوختني مثلث حريق را قطع می نماييم .

طبقه ‌بندی آتش:

آتش سوزيها مي توانند طبق دسته بندي ذيل طبقه بندي شوند :

طبقه A : آتش سوزي ناشي از جامدات – اين گونه آتش سوزيها پس ازسوختن خاكستر آنها بر جاي مي ماند مثل چوب،كارتن ،پارچه و …
 طبقه B : آتش سوزي ناشي از مايعات – اين گونه آتش سوزيها پس از سوختن هيچگونه خاكستري از آنها بر جاي نمي ماند . مثل بنزين ، نفت ، روغن و …
 طبقه C : آتش سوزي ناشي ازگازها – مثل گاز مايع ، گاز شهري و…
 طبقه D :آتش سوزي ناشي از فلزات مثل منيزيم،تيتانيوم،سديم و...
 طبقه E : آتش سوزي ناشي از الكتريسيته ( برق ) – مثل برق شهري ، برق صنعتي ، خازن و …

تعريف خاموش كننده كپسول اطفاء حريق:

خاموش كننده دستي به وسيله اي گفته مي شود كه براي مبارزه با آتش سوزي طراحي و ساخته شده است كه از 1 تا 12 كيلو يا ليتر ظرفيت مواد خاموش كن دارد و توسط يك نفر به راحتي قابل حمل و استفاده از آن مي باشد . انواع بزرگتر اين وسايل بر روي چرخ – ارابه يا خودرو قرار داده مي شود و يا بطور ثابت در اماكن نصب مي گردد .

كاربرد خاموش كننده كپسول اطفاء حريق

از خاموش كننده ها با توجه به مواد اطفايي داخل آن مي توان در لحظات اوليه شروع آتش سوزي و همچنين براي حريقهاي كوچك و موضعي استفاده كرد و آتش را اطفاء نمود.

طبقه بندی خاموش كننده كپسول اطفاء حريق

انواع خاموش كننده ها از نظر مواد اطفايي مي توا نند طبق دسته بندي ذيل گروه بندي شوند :

الف- گروه A: خاموش كننده هاي محتوي آب، آب و كف
ب- گروه A,B: خاموش كننده هاي محتوي پودر خشك شيميايي
ج- گروه E: خاموش كننده هاي محتوي گاز كربنيك(CO2)
د- گروه A,B,C,D,E: خاموش كننده هاي محتوي هالوژنه

طرز استفاده از خاموش كننده‌ها

چگونه مي توان به طريقه صحيح از خاموش كننده جهت اطفاء حريق استفاده كرد :

  1. خونسردي خود را در هر حال حفظ نماييد
  2. در فضاهاي رو باز پشت به باد و در فضاهاي بسته جلوي درب ورود يا خروج بايستيد .
  3. ضامن (پين )دستگيره حمل كپسولهاي تحت فشار و CO2 را از محل خود خارج نماييد .
  4. سر پاشنده شلنگ كپسول را در دست گرفته و به طرف آتش نشا نه گيري نماييد .
  5. بن آتش را هدف گرفته و بصورت جاروب كردن آتش را اطفاء نماييد .
  6. کپسول های پودر وگاز :

الف- درجه نمایانگر کپسول قبل از استفاده باید بر روی رنگ سبز باشد .یعنی اینکه گاز داخل کپسول وجود دارد .

ب- کپسول برای یک بار باید سر و ته شود تا پودر داخل گکه در کف کپسول و گاز که در بالای سیلندر می باشد ترکیب شود و دوباره به حالت اولیه بازگردد.

ج- ضامن کپسول را از محل خود خارج نمایید.

د- دسته شیر پودری بالا را به سمت پایین هدایت نمایید.

ه- سر شلنگ را گرفته و به سمت آتش نشانه گیری کنید.

  1. 7. کپسول های CO2 :

الف- به علت فشار بالای داخلی سیلندر در هنگام اطفاء قبل از مانور پای سمت راست را به صورت اهرم پشت کپسول بگذارید که در هنگام اطفاء کپسول جابه جا نشود.

ب- ضامن را بکشید و اهرم دسته بالای شیر را به سمت پایین فشار دهید و به سوی آتش نشانه گیری نمایید.

تبصره: لازم به ذکر می باشد کپسول های CO2  فقط مخصوص کامپیوتر و برق می باشد و تنها در محیط های بسته کارایی دارند و در فضای باز هیچ اثری بر روی آتش ندارند.
8- كليه كپسولهاي موجود در بازار فعلي با توجه به مكا نيزم آنها به شكل استوا نه اي شكل ساخته شده و لولة تخليه يا مكنده آن در قسمت زيرين داخل كپسول تعبيه شده است، لذا حتماً بايد كپسول بصورت سرپا و ايستاده استفاده گردد ، در غير اين صورت گاز يا عامل فشار آن تخليه شده و مواد اطفاء حريق از آن خارج نخوا هد شد .
9- كليه كپسولهاي پودروگاز ، آب و گاز و بعضي از كپسولهاي CO2 از 1 كيلويي تا 250 كيلويي در هر مرحله استفاده هر چند كم و كوچك براي بار دوم قابل استفاده نمي باشد و جهت شارژ مجدد بايد به نمايندگيهاي مجاز تحويل داده تا تجديد شارژ گردد .


كاربرد خاموش كننده‌ها بر مبنای طبقه بندی آتش

حال كه با آموزشهاي لازم جهت پيشگيري از حريق ، مثلث حريق ، چگونگي از بين بردن مثلث حريق ، طبقه بندي آتش ، خاموش كننده هاي مختلف ، كاربرد خاموش كننده ها ، طبقه بندي خاموش كننده ها و طرز استفاده آنها آشنا شديم مي پردازيم به چگونگي استفاده خاموش كننده ها بر مبناي طبقه بندي آتش تا بتوا نيم به صورت 100% حريق را اطفاء نموده و بدون اتلاف وقت و نيرو باعث از بين رفتن مثلث حريق گرديم.

مناسب بودن يك خاموش كننده براي مبارزه با طبقه مشخصي از آتش سوزي به صورت ذيل طبقه بندي مي شود :

9-1)جهت اطفاء آتش سوزي طبقه A يعني جامدات از خاموش كننده محتوي آب و آب كف استفاده مي گردد .
9-2) جهت اطفاء آتش سوزي طبقه B يعني مايعات از خاموش كننده محتوي پودر خشك شيميايي كف و ماسه خشك استفاده مي گردد .
9-3)جهت اطفاء آتش سوزي طبقه C يعني گازها از خاموش كننده محتوي پودر خشك شيميايي استفاده مي گردد .
9-4) جهت اطفاء آتش سوزي طبقه D يعني فلزات از خاموش كننده محتوي پودر خشك مخصوص فلزكه از كيفيت بهتري برخوردار مي باشد مثل (T.E.F) استفاده مي شود .
9-5) جهت اطفاء آتش سوزي طبقه E يعني الكتريسيته ( برق ) از خاموش كننده محتوي گاز كربنيك (CO2) استفاده مي گردد.
9-6) در اين راستا خاموش كننده هاي محتوي هالوژنه نيز وجود دارد كه مي تواند بصورت 100% كليه طبقات حريق را اطفاء نمايد ، ولي به علت اينكه خاموش كننده هاي هالون در تخريب لايه ازن نقش بسزايي دارند ، محيط زيست جهاني اعلام كرده است كه بايد ساخت و استفاده از آنها در تمام د نيا ممنوع شود و توليد آن متوقف گردد ، در نتيجه استفاده از اين ماده خيلي محدود و يا بكلي منسوخ شود .البته در آزمایشگاه های شیمی ماده جدیدی تولید شده است به نام FE36 که برای لایه ازن هیچ گونه ضرری ندارد و دوستدار محیط زیست می باشد.

زمان تخليه خاموش كننده‌ها:

10- معمولاً در هر كشوري با توجه به شرايط ، استا ندارد هايي تنظيم مي شود كه در آن شرايطي را كه وسيله ی مورد نظر از لحاظ گوناگون بايد دارا باشد مورد توجه قرار مي دهند. استاندارد موجود درباره ی خاموش كننده هاي دستي ايراني به شرح ذيل مي باشد :

10-1) زمان تخليه خاموش كننده با وزن 1 تا 6 كيلوگرم زما ني بين 8 تا 10ثا نيه مورد نياز است كه طول پرتاب مواد 3 الي 4 متر مي باشد .
10-2) زمان تخليه خاموش كننده با وزن ماده 6 تا 12 كيلو گرم زماني بين 10 تا 14 ثا نيه مورد نياز است كه طول پرتاب مواد 3 الي 4 متر مي باشد .
10-3) زمان تخليه خاموش كننده گاز كربنيك با وزن ماده 4 تا 6 كيلوگرم زماني بين 10 تا 17 ثانيه مورد نياز است كه طول پرتاب مواد 5/1 متر مي باشد .
10-4) زمان تخليه خاموش كننده آب و آب/كف با وزن 6 تا 10 ليتر زماني بين 30 تا 50 ثا نيه مورد نياز است كه طول پرتاب مواد 3 الي 4  متر مي باشد .
10-5) زمان تخليه خاموش كننده هالون با وزن 6 تا 10 ليتري زماني بين 10 تا 13 ثانيه مورد نياز است كه طول پرتاب مواد 5/1 الي 5/2 متر مي باشد .

« پس با توجه به توضيحات بالا نيازي به نزديك شدن به آتش بيش از متراژ ذكر شده نمي باشد. »

 

نگهداری و استفاده از دستگاه‌های خاموش كننده:

11) مسائلي كه در نگهداري و استفاده از دستگاه هاي خاموش كننده بايد مورد توجه قرار گيرد به شرح ذيل است :

11-1) هيچ گاه براي مبارزه با يك حريق هر چند جزئي و كوچك باشد يك خاموش كننده را به محل حريق نبريد . هميشه به محض شروع آتش سوزي كمك بخوا هيد و حداقل 2 الي 3دستگاه كپسول اطفايي را در محل حاضر داشته باشيد ( با خود به محل ببريد ) لازم نيست تمام آنها را آماده بكار نماييد ، بلكه با يكي شروع به اطفاء نموده در صورتي كه موفق به اطفاء نشديد يا دستگاه به هر علتي عمل نكرد مي توا نيد از دستگاه ديگري استفاده كنيد و چون در محل آمده است جهت آوردن آن وقت هدر ندادايد ، يادتان باشد خاموش كننده هاي دستي فقط حكم مُسكن را دارد كه در ا بتداي حريق مي توا نيد آن را در نطفه خفه و يا از پيشروي آتش جلو گيري نموده و در اولين فرصت با آتش نشاني (125 )تماس حاصل فرماييد .
11-2) در صورتي كه به هر علتي احتمال اطفاي حريق با يك خاموش كننده ممكن نشد دو تا سه نفر با هم و در يك زمان با دو يا سه خاموش كننده به حريق حمله كنيد .
11-3) قبلاً با طرز و كاربرد وسيله كاملاً آشنا شويد و در صورت امكان هر چند يك بار در يك حريق تمريني با آن كار كنيد .
11-4) خاموش كننده را در جايي نصب كنيد كه برداشتن آن آسان باشد و به محض ورود به محل اولين چيزي باشد كه توجه را جلب مي كند ، هر چند ظا هر خوبي نداشته باشد .
11-5) از قراردان خاموش كننده در معرض تا بش نور مستقيم خورشيد و محلهاي نمناك و بارا ني خودداري نماييد .
11-6) خاموش كننده ها را در محلهايي نصب و قرار دهيد كه از هر جا براي برداشتن يكي از آنها اقدام كنيد بيشتر از 30 متر فاصله با آن نداشته باشيد يعني براي دسترسي به يكي از آنها نياز به طي مسا فتي بيش از اين نباشد .
11-7) در حريقهاي فضاي بسته هيچ گاه اجازه ندهيد آتش بين شما و راه خروج قرار گيرد. بلكه شما بايد هميشه بين آتش و راه خروج قرار گيريد زيرا در صورت عدم موفقيت بايد سريع از محل خارج شويد .
11-8) هنگام استفاده از خاموش كننده احتياج نيست كاملاً به حريق نزديك شويد زيرا همان گونه كه قبلاً گفته شد قدرت پرتاب مواد آنها به استثناي انواع گاز كربنيك بين 3 الي 4 متر است كه از اين فاصله مي توان شروع و پيشروي كرد .
11-9) توجه داشته باشيد در حريق جامدات پودر خشك قادر نيست به داخل تلهاي اين گونه مواد نفوذ كند بلكه قادر است فقط شعله را بخواباند و پس از خوا بيدن شعله بايد با روشهاي ديگر از قبيل خنك كردن و جدا سازي اين مواد را كاملاً اطفاء نمود .
11-10) براي اطفاي حريق مايعات در ظروف نبايد پودر را به داخل مايع كوبيد زيرا فشار آن باعث به خارج پاشيدن مايع و گسترش حريق مي شود بلكه پودر را طوري به سطح مايع بپاشيد ك حالت خفگي و قطع شعله را انجام دهد .
11-11) در حريقهاي روي زمين ، خاموش كردن را از جلو شروع كرده و با به عقب راندن آتش پيشروي كنيد و آن را اطفاء نماييد .
11-12)در حريق جامدات با استفاده از آب مواد را كاملاً خيس و خنك كنيد .
11-13)حفظ خونسردي يكي از مهمترين عوامل و اركان موفقيت در امر اطفاي حريق و استفاده از وسايل اطفايي مي باشد .
11-14) كليه خاموش كننده ها را هر سه ماه يكبار بازديد و چكاب و هر يكسال يكبار جهت شارژ مجددو آزمايش آنها را تحويل شركتهاي شارژ كننده مجاز نماييد .
11-15)جهت حصول اطمينان از مقاومت بد نه هر دو سال يكبار آن را جهت تست هيدوراستاتيك بد نه تحويل شركتهاي شارژ كننده مجاز نماييد .
11-16)سعي كنيد هميشه از وسايل موجود استفاده نموده و با برنامه ريزي مناسب از حداقل امكانات حداكثر بهره را بگيريد .

اطلاعاتی در مورد انواع مواد اطفاء حريق

12) خاموش كننده هاي مولد كف :

كف مورد مصرف براي اطفاي حريق ، مايعي است كه در صورت پرتاب آن بر روي مواد در حال اشتعال به سرعت روي آتش را پوشانده و مانع برخاستن گاز قابل اشتعال از روي مواد مي گردد ، و با پوشاندن سطح مادة در حال اشتعال از رسيدن اكسيژن هوا به آتش جلوگيري به عمل مي آورد . وزن مخصوص آن كمتر از وزن مخصوص مواد و مايعات قابل اشتعال است لذا در سطح آن شناور گشته و پايين نمي رود .

13) خاموش كننده هاي پودري :

در گذشته نحوة استفاده از پودر شيميايي بدين ترتيب بود كه تعدادي قوطي يا ظروف به اشكال مختلف را از پودر پر مي كردند و در جاهاي مناسب قرار مي دادند و به محض شروع آتش سوزي افراد مسئول درب قوطيها را باز كرده و پودر آن را بر روي آتش مي پاشيدند كه در اغلب اين موارد اين تكنيك با ناكامي مواجه مي شد ولي با گذشت زمان براي پاشيدن پودر بر روي آتش دستگاه هاي خاموش كننده پودر طراحي و ساخته شد. پودر شيميايي و پودر خشك عبارتند از گرد بعضي از مواد شيميايي مانند كربناتها ، سولفات ها و فسفاتها كه جهت خاموش كردن حريقها به كار مي رود .

14) خاموش كننده هاي گاز كربنيك :

از سالها قبل گاز کربنیک به عنوان يك گاز آتش نشاني در دستگاه هاي ثابت اتوماتيك ، خاموش كننده هاي دستي و چرخدار مورد استفاده قرار گرفت و اكنون نيز مصرف فراوا ني دارد . گاز دی اکسید کربن گازی خنك ، غیر قابل احتراق بی بو، خنثی و غير سمي است و هادي الكتريسيه نمي باشد. .

وزن آن سنگين تر از هواست ، لذا در صورت پرتاب روي حريق ، اكسيژن را خارج و خود جا نشين آن مي گردد . در حقيقت با تقليل درصد اكسيژن هوا موجب اطفاي حريق مي شود. CO2 جامد يا يخ خشك در 100- درجه زير صفر به دست مي آيد كه در 79- درجه به سرعت از حالت جامدي بدون اينكه به حالت مايع درآيد به صورت بخار گاز در مي آيد .

15)خاموش كننده هاي هالوژنه :

مواد هالوژنه خاموش كننده هايي هستند كه مكانيسم خاموش كردن آن شباهت زيادي به گاز CO2 دارد ، بدين معني كه بعلت سنگين تر بودن از هوا به سرعت روي حريق را پوشا نده و جا نشين هوا مي شود و ماده سوزان را از اكسيژن محيط محروم مي سازد . اين مواد وقتي از خاموش كننده خارج و در محيط ريخته مي شود به سرعت تبديل به بخار و تبخير مي شود .

انگیزه بشر در حیات جمعی تامین ایمنی و امنیت، رفع نیازها، تمهید آسایش و رفاه و در نتیجه نیل به تکامل مادی و معنوی است.آموزش در زندگی مدنی بشر نقش بسیار حساس و تعیین کننده ای دارد  زیرا زمینه ارتقا کمی و کیفی زیست او را فراهم می کند.

باشد که مطالب آورده شده در اینجا مفید فایده قرار گیرد.

شرکت آتش خاموش پارس

اطلاعات تماس

آدرس :

سه راه تهرانپارس، سه راه آزمایش، روبروی بیمارستان شهید لواسانی، مابین مجتمع دوستان و کارخانه معتمدی، پلاک 8/1

تلفن :

77002343-4 | 77008708-12

فاکس:

77002343

پست الکترونیکی:

info[at]atashkhamoshepars[dot]com

شبکه های اجتماعی:

عضویت خبرنامه